Veriye Dayalı E-Ticaret Stratejisinin 4 Temel Taşı. Güçlü bir e-ticaret yönetimi ve Büyüme stratejisini anlatan bir makale YusufADS blog yazımızda…

Çoğu işletme, e-ticaret sepetlerinden reklam platformlarına, pazarlama otomasyonuna, satış noktasına, nakliyeye, envantere ve daha fazlasına kadar çok sayıda araç kullanır; bu araçların her birinin kendi (genellikle birbiriyle çelişen) ölçümleri ve raporları vardır.

Tüm bu verileri anlamlandırmaya çalışmak zaman ve kaynak gerektirebilir (sayısız Excel elektronik tablosundan bahsetmiyorum bile). Ve bu, gerçekte hangi metriklere odaklanmanız gerektiğini veya bunların işletmeniz için ne anlama geldiğini düşünmeye başlamadan önce gerçekleşir.

Güzel haberler?

Veri odaklı bir e-ticaret stratejisi geliştirmek zor olmak zorunda değil. Sadece nereden başlayacağınızı bilmeniz ve doğru araçları elinizin altında bulundurmanız yeterli.

E-ticaret Analitiğinin Temelleri

E-ticaret satıcılarının performansı ölçmek için bakabileceği (kelimenin tam anlamıyla) yüzlerce ölçüm vardır. Bunalmak ve gerçekten önemli olan verilerin izini kaybetmek kolaydır.

Bunu kırmanın kolay bir yolu var mı? Veriye dayalı bir e-ticaret stratejisinin dört temel direği vardır ve büyümeyi artırmak için odaklanmanız gereken şeyler genellikle bu bölümlerden birine girer.

Veriye Dayalı E-Ticaret ile Satış Vizyonunuzu Belirleyin!

 • Kime Satıyorsunuz?
 • Onlara ne satıyorsun?
 • Onlara nerede satış yapıyorsunuz?
 • Onlara ne zaman satış yapacaksın?

Kime satıyorsun

Eğer müşterileriniz olmasaydı bir işiniz olmazdı. Bu, başarılı bir strateji geliştirme söz konusu olduğunda kime, neyi sattığınızı göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri haline getiriyor.

Bu sizin için ne anlama geliyor? Bu, müşterilerinizin kim olduğuna dair derinlemesine bir anlayışa sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Temel demografik verilerin ötesine geçen ve müşteriniz olarak onların zevklerine ve davranışlarına odaklanan bir veri. Bu, müşteri tabanınızın benzersiz segmentleri arasındaki performansınızı anlamanıza ve sadakati, satışları ve yaşam boyu değeri artırmak için hedefli stratejiler oluşturmanıza olanak tanır.

Müşterilerinizi segmentlere ayırmanıza olanak tanıyan birkaç şey:

Toplam gelirinizin yüzde kaçının belirli müşteri segmentlerinden (VIP’ler, tek seferlik satın alanlar, sürekli satın alanlar, tam fiyatlı müşteriler ve daha fazlası gibi) geldiğini öğrenin
Hangi müşterilere indirim e-postaları göndermeniz gerektiğini ve hangilerine tam fiyatlı ürünleri pazarlamanız gerektiğini anlayın

Kaybolmalarını önlemek için hangi müşterilerinize proaktif olarak ulaşmanız gerektiğini bilin. İlk alışveriş yapan müşterilerinizi tekrar eden müşterilere dönüştürmek veya sepeti terk eden müşterileri satın almaya teşvik etmek için hedefli e-postalar gönderin. En yüksek değere sahip müşterilerinizi bulun ve bu bilgileri onlar gibi daha fazla müşteri bulmak için kullanın.

Onlara ne satıyorsun?

Veriye Dayalı E-ticaret analitiği nerede? Müşterilerinize satış yaptığınız yer; mağazanızı bulmak ve satın alma işlemi yapmak için kullandıkları kanallar gibi…

Çoğu e-ticaret işletmesi gibiyseniz, sitenize trafik çeker ve Facebook, İnstagram, ücretli ve organik arama, e-posta, etkileyiciler ve daha fazlası gibi çeşitli kanallar aracılığıyla müşteri kazanırsınız.

Asıl soru? Bu kanalların her biri, kârınız açısından ne kadar değerli? Bunlara ne kadar zaman ve para yatırmaya devam etmelisiniz?

Kanal performansınızı derinlemesine incelemek, yalnızca kanallarınızın büyük resimde nasıl performans gösterdiğini değil, aynı zamanda müşteri tabanınızın farklı bölümleri (kime satış yaptığınız) arasında ve bir platform olarak nasıl performans sergilediğini de değerlendirmenize yardımcı olabilir. sattığınız farklı ürünler (onlara ne satıyorsunuz). Bütün bunların nasıl bir araya geldiğini görüyor musun?

Aşağıdakiler gibi veri noktalarını ve eyleme dönüştürülebilir öngörüleri arayın:

 • Kanallarınızın her biri ne kadar gelir ve kâr sağlıyor?
 • En yüksek ödeme yapan (veya en düşük ödeme yapan) müşterileriniz sizi hangi kanallardan buluyor?
 • Ücretli kanallarınız için reklam harcamalarından elde ettiğiniz gelir (ve yaşam boyu reklam harcamalarından elde ettiğiniz gelir) nedir?
 • Her kanal için müşteri edinme maliyetiniz ne kadardır ve bu, sağladıkları yaşam boyu değerle nasıl karşılaştırılır?
 • Hangi ürünler hangi kanallardan en iyi şekilde satılıyor?
 • Pazarlama stratejinizi yönlendirmek için bu bilgileri kullanın ve en büyük getiriyi elde etmek için nereye (ve nasıl) yatırım yapacağınıza karar verin.
Veriye Dayalı E-Ticaret Satış Yapmak - Yusuf ADS

Veriye Dayalı E-Ticaret Satış Yapmak – Yusuf ADS


Onlara nerede satış yapıyorsunuz?

Ürün performansınızı anlamak, gerçek anlamda veri odaklı bir e-ticaret stratejisi geliştirmenin bir sonraki adımıdır. Doğru müşterilere sahip olduğunuzda önemli olan onları doğru ürünlere yönlendirmek olacaktır. Sattığınız şey bu.

Eylem öğesi burada mı? Müşterilerinizi ve ürünlerinizi karlılığınızı en üst düzeye çıkaracak şekilde eşleştirmek için ürün ve envanter verilerinizi müşteri segmentlerinizle birlikte kullanın.

Bu analizin yanıtlamanıza yardımcı olabileceği bazı sorular:

 • En yüksek ödemeyi yapan müşterilerim benden hangi sırayla alışveriş yapıyor?
 • En yüksek ödemeyi yapan veya en yüksek YBD’ye sahip müşterilerim hangi ürünleri satın alma eğiliminde?
 • En düşük ödeme yapan veya en düşük YBD’ye sahip müşterilerim hangi ürünleri satın alma eğiliminde?
 • Müşterilere üst satış yapmak için yaygın olarak kullanılan ürünler nelerdir?
 • İlk satın alan müşterileri tekrar gelen müşterilere dönüştürmek için yaygın olarak hangi ürünler kullanılıyor?
 • En yüksek değere sahip müşterilerim gibi daha fazla müşteri çekmek için hangi ürünleri kullanabilirim?

Kısacası, yüksek LTV’li ürünlerinizi müşteri çekmek için, düşük LTV’li ürünlerinizi ise daha yüksek satış yapmak için kullanın. Hedef her zaman akıllı bir ürün stratejisi aracılığıyla müşteri başına YBD’nizi en üst düzeye çıkarmak olmalıdır.

Onlara satış yaparken

Belki de e-ticaret analiz bulmacasının en önemli ve çoğu zaman gözden kaçırılan parçası? Müşterilerinize satış yaparken ve daha fazla ve daha karlı satışlar sağlamak için bu zamanlamayı nasıl optimize edebileceğiniz.

Örneğin, satıcılarımız için geçiş noktası adı verilen bir şeyi hesaplıyoruz; bu, bir müşterinin sizden bir daha asla alışveriş yapamayacak duruma gelmesine kadar daha fazla satış yapmanız gereken gün sayısıdır ve her mağaza için farklıdır . Müşterilerin geçiş noktanıza göre nerede düşeceği, onların aktif mi, risk altında mı yoksa kayıp mı olduğunu belirler.

Bu zamanlamayı anlamak ve işinize yaramasını sağlamak, işletmenizin doğru yönde büyümesini sağlamak açısından kritik öneme sahiptir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Hata noktanızın ne olduğunu anlayın, belirli bir zamanda hangi müşterilerin bu aktif, risk altındaki ve kayıp gruplara düştüğünü öğrenin ve onlarla iletişim kurmak için sağlam stratejiler geliştirin.

İşte birkaç ipucu:

Aktif müşteriler az önce sizden alışveriş yaptı. Tekrar satın almaları için onlara baskı yapmaya henüz gerek yok. Onlara ürünü almaya odaklanın, üründen memnun olmalarını sağlayın, onlara ürünün hayatlarına nasıl değer katabileceğini gösterin, onları markanıza ve topluluğunuza davet edin ve geri gelip sizden tekrar satın alma fikrinin onlara ait olduğunu hissettirin. .

Risk altındaki müşteriler bu “kayıp” kovaya yaklaşmaya başlıyor, bu nedenle baskı uygulamaya başlamanın zamanı geldi. Ve bunda sorun yok, çünkü değerinizi kanıtlayarak bunu yapma hakkını kazandınız. E-posta hacminizi artırın, bazı indirimleri veya kupon kodlarını paylaşın ve sizden tekrar satın almaları gerektiğini hissetmelerini sağlayın.

Kayıp müşteriler, satın almadan geçiş noktanızı geçmiş olanlardır; ancak onların kaybolması gerekmez. Saldırgan bir strateji yerine savunmacı bir stratejiye odaklanın ve markanızla etkileşimde kalmalarını sağlamak için uzun vadeli düşünün; marka yıldönümü kampanyaları, onları yeni ürün lansmanları hakkında bilgilendirmek veya doğum günü e-postaları göndermek gibi şeyler.


Özetle Veriye Dayalı E-Ticaret Hakkında Detaylar

Özetle Veriye Dayalı E-Ticaret Stratejisinin 4 Temel Taşı

E-ticaret analizleri elbette karmaşıktır ancak karmaşık olmaları gerekmez. Mağazanızın performansını bu dört temel unsura (kim, ne, nerede ve ne zaman) bölmek, fırsatlarınızın nerede olduğunu ve mağazanızın bu temel öğelerinin büyümeyi desteklemek için birlikte nasıl çalıştığını görmenize yardımcı olur.

Unutulmaması gereken bir şey var: Veri noktaları ve ölçümler harikadır, ancak bunları karar vermenize rehberlik etmek için kullanmıyorsanız pek bir anlam ifade etmezler. Performansınızla ilgili raporlamayı ve eyleme geçirilebilir iç görüleri aramayı günlük hayatınızın bir parçası haline getirin, sonuçları göreceksiniz.

Kaynak : Risa.Ai


Profesyonel bir yaklaşım ile Veriye dayalı E-Ticaret yönetimi için, E-Ticaret Danışmanlığı hizmet sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgilere ulaşabilir, hizmet talebi için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili soru, talep ve değerlendirmelerinizi bizi ayrıca iletebilirsiniz.

Published On: Eylül 13th, 2023 / Categories: Pazarlama /

En Güncel İçeriklerden Haberdar olmak için Abone olabilirsiniz.

Dijital dünyanın gelişmelerinden haberdar olmak için mail bültenimize ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Gizlilik Politikası sayfamızı buradan inceleyebilirsiniz.